Léčivé účinky rozmarýnu

08.05.2019

Léčivé účinky rozmarýnu vychází z vysokého obsahu vitamínů a minerálů, mezi které patří vitamín A, C, thiamin, riboflavin, kyselina listová, železo, hořčík, fosfor, zinek a měď. Čerstvý nebo sušený rozmarýn můžete přidat do polévek, sendvičů, salátů, dipů i čajů.

Posiluje paměť

Rozmarýn funguje jako účinný kognitivní stimulant, díky čemuž je užitečný pro zlepšení paměti a mentálního soustředění. Rozmarýn dokáže dobře zlepšovat i činnost mozkových vln a ochránit mozek před neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. Ve studii z roku 2012 vědci zjistili, že rozmarýnová vůně může zlepšit kognitivní výkonnost a náladu. Studie z roku 2003, zveřejněna v časopise International Journal of Neuroscience, zdůrazňovala schopnost rozmarýnu zlepšovat vlastnosti paměti.

Stimuluje krevní průtok

Rozmarýn je vynikající bylina pro zlepšení krevního oběhu. Krevní oběh pomáhá při rozvodu životně důležitých živin do všech důležitých orgánů a zvyšuje metabolické aktivity v těle.

Bojuje se stresem a úzkostí

Sladká vůně rozmarýnu je velmi účinná při odstraňování stresu a úzkosti. Zklidňující účinky rozmarýnu pomáhají dokonce uvolnit napjaté svaly. V roce 2013 byla v časopise Scientia Pharmaceutica zveřejněna studie, která prokázala příznivý vliv vdechování rozmarýnového oleje na činnost nervového systému. Výzkumníci zjistili, že účastnici, kteří inhalovali rozmarýn asi jednu hodinu, se cítili svěžejší, více ve střehu a veselejší.

Zmírňuje bolesti hlavy

Rozmarýn obsahuje analgetikum a má protizánětlivé vlastnosti. Výborně působí na bolesti hlavy a může dokonce pomoci léčit migrény. Stačí si několik kapek rozmarýnového oleje vmasírovat do spánků. Vůně a látky obsažené v rozmarýnu vám poskytnou velmi rychlou úlevu od bolesti hlavy.

Stimuluje růst vlasů

Tato nádherná bylina stimuluje také růst vlasů. Rozmarýn zlepšuje prokrvení pokožky hlavy, díky čemuž se do vlasových folikul dostane více živin a vlasy pak lépe rostou. Studie z roku 1998, která byla publikovaná v časopise Archives of Dermatology, poukazuje na to, že používání rozmarýnového oleje v aromaterapii může být užitečné při léčení alopecie. Navíc, jeho antibakteriální schopnosti jemně čistí vlasy, zabraňují svědění a ničí lupy.

Snižuje zánět

Rozmarýn je díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem skvělým pomocníkem při snižování bolesti a zánětu. Pomáhá zmírnit bolest způsobenou artritidou, zánětem sedacího nervu, dnou, bolestmi zad nebo krku, Díky svým antispazmodickým vlastnostem dokáže rozmarýn zmírnit i menstruační bolesti.

Posiluje imunitní systém

Rozmarýn nabízí výkonnou ochranu proti různým chorobám a patogenům, které mohou nepříznivě ovlivnit náš imunitní systém. Bylina obsahuje fytochemikálie, jako je kyselina rozamarýnová, kyselina betulic, karnosolum nebo kyselina kávová, které mají antioxidační, protizánětlivé a antirakovinové vlastnosti. Tyto sloučeniny hrají důležitou roli při neutralizaci volných radikálů, které mohou způsobit oxidační stres a poškození buněk.

Léčí problémy dýchacích cest

Aromatické bylinky, jako je rozmarýn, se dají díky svým antibakteriálním a antispazmodickým vlastnostem použít k léčbě respiračních infekcí, jako chřipka, bronchiální astma a další. Pomáhají také zmírnit zápach z úst.

Zlepšuje trávení

Rozmarýn je ideální bylinkou pro váš žaludek, protože reguluje uvolňování žluči a inhibuje potravinové patogeny. Samozřejmě, stimuluje chuť k jídlu, léčí zažívací potíže, zmírňuje plynatost, nadýmání a zácpu.

Brání vysoké hladině krevního cukru

Diabetici mohou využívat účinků rozmarýnu k regulaci své hladiny cukru v krvi. Extrakt z rozmarýnu může snížit glykémii a hladinu cholesterolu, která ovlivňuje diabetes 2. typu. Studie z roku 2014 poukazuje na anti-diabetickou vlastnost bylin, jako je rozmarýn a oregano. Tyto byliny inhibují enzym dipeptidyl peptidázy, která podporuje sekreci inzulínu.